2017 NJEA Election Results

NJEA members have elected state and county representatives to the NJEA Executive Committee, NJEA Delegate Assembly (and Alternates), and NEA Representative Assembly in some counties and units, as well as some county association offices. Below are complete election results. Here are results for uncontested offices.

State
Atlantic County
Atlantic County Council of Education Associations
Bergen County
Burlington County
Camden County
Camden County Council of Education Associations
Cape May County
Cumberland County
Essex County
Gloucester County
Hudson County
Hunterdon County
Mercer County
Mercer County Education Association
Middlesex County
Monmouth County
Morris County
Morris County Council of Education Associations
Ocean County
Passaic County
Salem County
Somerset County
Somerset County Education Association
Sussex County
Union County

State

NJEA President
One to be Elected

Two-Year Term, 2017-2019

check2 Marie Blistan
Michael Grossman


Return to Top
 


State

NJEA Secretary-Treasurer
One to be Elected

Two-Year Term, 2017-2019

check2 Steve Beatty
Denise J. King
Andrew Policastro
Michael Kruczek


Return to Top
 


Atlantic County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Six to be Elected
One-Year Term

check2 Gary Melton Sr.
check2 Mary Jane Hurley
check2 Elizabeth (Betty) Miller
check2 Christopher Rios
check2 Cassandra Montague
check2 Barbara Rheault
Lateefah Scott
Heather Flaim
Sandra Peart
Lynnette Myland
Latanya Elias


Return to Top
 


Atlantic County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Two to be Elected
One-Year Term

check2 Gary Melton Sr.
check2 Cassandra Montague
Christopher Rios
Latanya Elias
Sandra Peart
Lateefah Scott


Return to Top
 


Atlantic County Council of Education Associations
A.C.C.E.A. First Vice President
One to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Erland Chau
Melissa Tomlinson
Cassandra Montague


Return to Top
 


 

Bergen County
NJEA Executive Committee
One to be Elected
One-Year Term

check2 Robert LaMorte
Gabriel A. Tanglao


Return to Top
 


 

Bergen County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
One to be Elected
One-Year Term

check2 Andrew Policastro
check2 Robert LaMorte
check2 Marie Papaleo
check2 Esther Fletcher
check2 Brenda L. Walker
check2 Gabriel A. Tanglao
check2 Michael D. DeOrio
check2 Patricia Wulster
check2 Mariann Kronyak
check2 Vanessa Carroll-McCue
check2 Michelle Hammond-Dudley
Fred Frangiosa
Thomas Papaleo
Gerard Carroll Jr.
Gerard L. Carroll


Return to Top
 


 

Bergen County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Two to be Elected
One-Year Term
<td

check2 Gabriel A. Tanglao
Brenda L. Walker
Michael D. DeOrio
Vanessa Carroll-McCue
Michelle Hammond-Dudley
Gerard Carroll Jr.
Gerard L. Carroll


Return to Top


 

Burlington County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Eight to be Elected
One-Year Term

check2 Tamara Gross
check2 Donna O’Malley
check2 Mary Steinhauer
check2 Anthony M. Rizzo
check2 Andrew Jacobs
check2 Thomas Tamburello
check2 Patricia Bland
check2 Brian Kilgore
Brenda Martin-Lee
Nancy W. Meyer
Michele Fuller
Sabrina Austin
Debra Maida
Concetta Giacoppo
Leslie Nirdlinger
Catherine Miyoshi-Miller

 

Return to Top
 


 

Burlington County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Two to be Elected
One-Year Term

check2 Patricia Bland
check2 Brenda Martin-Lee
Concetta Giacoppo
Sabrina Austin


Return to Top
 


 

Camden County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Eight to be Elected
One-Year Term

check2 Danielle Clark
check2 Eleanor Clark
check2 Eric L. Stinson
check2 Larry Zahn
check2 Abby A. Zahn
check2 Nancy Turner
check2 Kathleen Howley
check2 Larry Blake
Terry Ciotto
Carmen Cooper
Danita Corsey
Eva Diane Lyle-Smith
Lygia Haye
Kettchel Johnson


Return to Top
 


 

Camden County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Two to be Elected
One-Year Term

check2 Danielle Clark
check2 Eleanor Clark
Larry Blake
Carmen Cooper
Danita Corsey
Eva Diane Lyle-Smith
Lygia Haye
Kettchel Johnson


Return to Top


 

Camden County Council of Education Associations
C.C.C.E.A. Vice President
One to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Danielle Clark
Larry Blake


Return to Top
 


 

Camden County Council of Education Associations
C.C.C.E.A. Treasurer
One to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Eleanor Clark
Terry Ciotto


Return to Top
 


 

Cape May County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Two to be Elected
One-Year Term

check2 Kathleen Parker
check2 Tammi Jean Mcgarrigle
Paul Schirmer


Return to Top
 


 

Cumberland County
NJEA Delegate Assembly Alternate
** One Elected for One-Year Term, 2017-2018
* One Elected for Two-Year Term, 2017-2019

check2 Donna Grasso *
check2 Eileen Roche **
Marie Battist-Celestin
Cynthia Weil-Panas


Return to Top
 


 

Cumberland County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Three to be Elected
One-Year Term

check2 Cynthia Weil-panas
check2 Dr. Tiffanie ThrBak
check2 Jonathan Propert
Adrian Garrett
Ta’ja Board


Return to Top


 

Cumberland County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
One to be Elected
One-Year Term

check2 Dr. Tiffanie ThrBak
Adrian Garrett


Return to Top
 


 

Essex County
NJEA Delegate Assembly
Three to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Peter Blodnik
check2 Lois Infanger
check2 Michael Rollins
Carolyn O’Connell
Priscilla Burke
Yanique Leveque
Gwendolyn Murray
Linda Siddiq
Sharon Stringer


Return to Top


 

Essex County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Eight to be Elected
One-Year Term

check2 Michael Rollins
check2 Kimberly Scott
check2 Philip McCormick
check2 Brian Rock
check2 Christopher Cannella
check2 Barbara Jennings
check2 Gwendolyn Murray
check2 Jennifer Bailey
Sharon Stringer
Yanique Leveque
Linda Kelly-Gamble
Jaime Fonseca
Patricia Landon
Stephanie Ross
Carla Hinds
Annette Scott-Naylor
Sabina Ellis
Jacqueline White
Brenda Ross
Jennette Williams
Virginia Weaver
Avis Price
Jamersina Andrew


Return to Top
 


 

Essex County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Three to be Elected
One-Year Term

check2 Michael Rollins
check2 Kimberly Scott
check2 Gwendolyn Murray
Sabina Ellis
Linda Kelly-Gamble
Jennifer Bailey
Yanique Leveque
Annette Scott-Naylor
Barbara Jennings
Patricia Landon
Avis Price
Virginia Weaver
Jennette Williams
Jean Jackson
Jamersina Andrew


Return to Top
 


 

Gloucester County
NJEA Delegate Assembly
Two to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Lynn Cianci
check2 Thomas Stelling
Roberta Rissling
Joyce Farr


Return to Top
 


 

Gloucester County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Six to be Elected
One-Year Term

check2 Susan Clark
check2 Christine Onorato
check2 Lou Randazzo
check2 Tina Dare
check2 Thomas Stelling
check2 Traci Davis
Annmarie Dunphy
Roberta Rissling
Sonya Cramer
Dr. Gina Friedman
Shirley Swanson
Judith Putnam
Terra Madden


Return to Top


 

Gloucester County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
One to be Elected
One-Year Term

check2 Joyce Farr
Shirley Swanson


Return to Top


 

Hudson County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Eight to be Elected
One-Year Term

check2 Diane Mackay
check2 Kristen Hart
check2 Joseph Kelly
check2 Tina Thorp
check2 Sharon Brookins
check2 Mary Sammon
check2 Mark Klein
check2 Christopher Kuchar
Amanda Mitchell


Return to Top
 


 

Hunterdon County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Three to be Elected
One-Year Term

check2 Robin Kiefer
check2 Susan Vala
check2 Ray Braun
Edward Dubroski


Return to Top
 


 

Mercer County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Six to be Elected
One-Year Term

check2 Christopher Carpenter
check2 Ellen Ogintz
check2 Jerry Simonelli
check2 Christine Clark
check2 Heidi Olson
check2 Shirley Hicks
Janice Williams
Olive Giles
Elizabeth Holsman
Renee Szporn


Return to Top


 

Mercer County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Two to be Elected
One-Year Term

check2 Esmeralda Garcia
check2 Christine Clark
Thomas Harrington
Janice Williams
Shirley Hicks
Olive Giles


Return to Top
 


 

Mercer County Education Association
M.C.E.A. Second Vice President
One to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Jennifer Miller
Michele D’Angelo


Return to Top
 


 

Middlesex County
NJEA Delegate Assembly
Four to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Diane Yeager
check2 Cheryll Willis
check2 Jennifer Herrick
check2 Patrick Comey
Kimberly Bevilacqua-Crane


Return to Top


 

Monmouth County
NJEA Delegate Assembly
Three to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Diane Vistein
check2 Tracie Yostpille
check2 Daniel Rodrick
Katie Quinn
Lynda Fox


Return to Top
 


 

Monmouth County
NJEA Delegate Assembly Alternate
Four to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Mike Marino
check2 Heidi Brache
check2 Meg Watkins
check2 Gail Maher
Kathleen Sayers


Return to Top
 


 

Morris County
NJEA Delegate Assembly Alternate
Two to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Amal Hussein
check2 Shawn Danunciacao
Eugene Behme


Return to Top
 


 

Morris County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Eight to be Elected
One-Year Term

check2 Brian Adams
check2 Laurie Schorno
check2 Lisa Lamendola
check2 Kathy Wood
check2 Kerri Lee Farrell
check2 Al Wood
check2 Shirley Chamberlin
check2 Sharon McDonald
Charlotte Bayley
Ann Marie Finnen
Sara Kozlowski
Sheri Bradshaw-Newton


Return to Top
 


 

Morris County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
One to be Elected
One-Year Term

check2 Shirley Chamberlin
Sharon McDonald
Sheri Bradshaw-Newton


Return to Top
 


 

Morris County Council of Education Associations
M.C.C.E.A. Treasurer
One to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Lisa Lamendola
Sara Kozlowski


Return to Top
 


 

Ocean County
NJEA Delegate Assembly Alternate
Four to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019
Note: No more than one candidate from Toms River Reg. may be elected as a Delegate Assembly Alternate member.

check2 Mike Mannion
check2 Dan Staples
check2 Gina Pizzuto
Lisa Simone
check2 Jaclyn Finnigan


Return to Top
 


 

Ocean County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Seven to be Elected
One-Year Term

check2 Gina Pizzuto
check2 Kathleen Eagan
check2 Mike Mannion
check2 Susan Morgan
check2 Dan Staples
check2 Beverly Figlioli
check2 Lorraine Griffin
Cheryl Ward
Jodi Dotts
Brian Jones
Joshua Eckersley
Elisa Waller


Return to Top


 

Passaic County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Eight to be Elected
One-Year Term

check2 Eda Ferrante
check2 Dennis Carroll
check2 Joseph Cheff
check2 Susan Butterfield
check2 Megan McBride
check2 Gregory Panas
check2 Joe McMahon
check2 Robin C. Holcombe
Steve Boudalis
Carolyn McKinney-Croix
Javier Fresse
Lakresha Hodge
Maria Ross
Marvin Fields
Charles E. Wilson III
Noel Garcia
Gregory Davis
Tara Temprano
Lizandaa Alburg
Jermaine Mann
Walter Munk
Louis Hill
Trent Johnson
Responda Sims
Luauna Hatcher
Enrique Manlapid


Return to Top
 


 

Passaic County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Three to be Elected
One-Year Term

check2 Robin C. Holcombe
check2 Javier Fresse
check2 Carolyn McKinney-Croix
Lakresha Hodge
Noel Garcia
Marvin Fields
Tara Temprano
Charles E. Wilson III
Gregory Davis
Lizandaa Alburg
Walter Munk
Jermaine Mann
Trent Johnson
Luauna Hatcher
Responda Sims
Louis Hill
Enrique Manlapid


Return to Top
 


 

Salem County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
One to be Elected
One-Year Term

check2 Susan Maniglia
Michael Wichart


Return to Top


 

Somerset County
NJEA Delegate Assembly
Two to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Dan Epstein
check2 Andrew Coslit
Kristina Fallon Tomaino
Theresa Fuller


Return to Top
 


 

Somerset County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Six to be Elected
One-Year Term

check2 Dan Epstein
check2 Kim Edwards
check2 David Yastremski
check2 Theresa Fuller
check2 Andrew Coslit
check2 Kristina Fallon Tomaino
Mary MacRae
Gayle Nelson
Virginia Hawkins
Deborah Green
Gwendoline Duralek
John Snodgrass


Return to Top
 


 

Somerset County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
One to be Elected
One-Year Term

check2 Gayle Nelson
Kim Edwards
Virginia Hawkins
Deborah Green


Return to Top
 


 

Somerset County Education Association
S.C.E.A. President
One to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Steve Beatty
Andrew Coslit


Return to Top
 


 

Somerset County Education Association
S.C.E.A. Second Vice President
One to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Henry Goodhue
Theresa Fuller


Return to Top
 


 

Somerset County Education Association
S.C.E.A. Recording Secretary
One to be Elected
Two-Year Term, 2017-2019

check2 Kristina Fallon Tomaino
Frances Blabolil


Return to Top
 


 

Sussex County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Three to be Elected
One-Year Term

check2 Susan Davis
check2 Susan Sawey
check2 Gillian Raye
Debra Simmons
Ann Smith

 

Return to Top
 


 

Union County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Nine to be Elected
One-Year Term

check2 Lisa D. Palin
check2 Diane Lee
check2 Ann-Margaret Shannon
check2 John Zurka
check2 James Frazier
check2 Michael L. Boyd
check2 Susan Krivenko
check2 Linda Woodard
check2 Richard D’Avanzo
Charisse Parker
Patricia Frazier
Joanne Barrett
Eric E. Jones
Catherine Francis
Linda Weinberg
Douglas Meyer
Brenda Pryor
Fatema Sumrein
Keith W. Coston Jr.
Bernadette Watson
Terron Singletary
Antonia Atkins
Tonya Scott-Cole
Vanetta Solomon
Dewanna Johnson
Chrystal Parr-Allen


Return to Top
 


 

Union County
State Delegates to the
2017 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Three to be Elected
One-Year Term

check2 Lisa D. Palin
check2 Patricia Frazier
check2 James Frazier
Michael L. Boyd
Charisse Parker
Linda Weinberg
Eric E. Jones
Fatema Sumrein
Keith W. Coston Jr.
Dewanna Johnson
Terron Singletary
Lillian Alston
Vernon Spencer
Vanetta Solomon
Brenda Pryor
Chrystal Parr-Allen
Linda Woodard
Tonya Scott-Cole


Return to Top
 

Related Articles

Send this to a friend