NJEA members have elected state and county representatives to the NJEA Executive Committee, NJEA Delegate Assembly (and Alternates), and NEA Representative Assembly in some counties and units, as well as some county association offices. Below are complete election results. Here are results for uncontested offices.

Atlantic County
Atlantic County Council of Education Associations
Bergen County
Burlington County
Camden County
Cumberland County
Cumberland County Council of Educational Associations
Essex County
Gloucester County
Hudson County
Hunterdon County
Hunterdon County Education Association
Mercer County
Middlesex County
Middlesex County Education Association
Monmouth County
Morris County
Ocean County
Ocean County Council of Education Associations
Passaic County
Passaic County Education Associations
Somerset County
Sussex County
Union County


 

Atlantic County

NJEA Delegate Assembly Alternate
Two to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Mary Jane Hurley
check2 Jeannine Holt Ingenito
Cassandra Montague

 

Return to Top


Atlantic County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Six to be Elected
One-Year Term
 

check2 Elizabeth (Betty) Miller
check2 Cassandra Montague
check2 Barbara Rheault
check2 Brenda Brathwaite
check2 Linda DeShields
check2 Martine Robinson
Stacey Robinson
Nina Garrett
Latanya Elias
Heather Flaim
Karol Ball
Sandra Peart
Tomeka Sanderlin

 

Return to Top


 

Atlantic County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Two to be Elected
One-Year Term
 

check2 Brenda Brathwaite
check2 Nina Garrett
Cassandra Montague
Karol Ball
Linda DeShields
Stacey Robinson
Sandra Peart
Latanya Elias
Martine Robinson
Tomeka Sanderlin

 

Return to Top


Atlantic County Council of Education Association

A.C.C.E.A. President
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Erland Chau
Barbara Rheault

 

Return to Top


Atlantic County Council of Education Associations
A.C.C.E.A. Second Vice President
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Brenda Brathwaite
Ray Romito

 

Return to Top


 

Atlantic County Council of Education Associations

A.C.C.E.A. Corresponding Secretary
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020

check2 Trisha Houck
Cassandra Montague

 

Return to Top


 

Bergen County

NJEA Executive Committee
One to be Elected
Three-Year Term, 2018-2021
 

check2 Andrew Policastro
Robert LaMorte

 

Return to Top


 

Bergen County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Eleven to be Elected
One-Year Term
 

check2 Robert LaMorte
check2 Jennifer Clemen
check2 Esther Fletcher
check2 Marie Papaleo
check2 Mariann Kronyak
check2 Andrew Policastro
check2 Michael D. DeOrio
check2 Gerard L. Carroll
check2 Thomas Papaleo
check2 Fred Frangiosa
check2 Michelle Hammond-Dudley
Martha M. Martinez
Gabriel A. Tanglao
Randi Allshouse
Alan Kaufman

 

Return to Top


 

Bergen County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Three to be Elected
One-Year Term
 

check2 Michelle Hammond-Dudley
check2 Martha M. Martinez
check2 Michael D. DeOrio
Gerard L. Carroll
Gabriel A. Tanglao

 

Return to Top


 

Burlington County

NJEA Delegate Assembly
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Nancy W. Meyer
Connie Giacoppo

 

Return to Top


 

Burlington County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Seven to be Elected
One-Year Term
 

check2 Thomas Tamburello
check2 Anthony M. Rizzo
check2 Andrew Jacobs
check2 Christopher Bowman
check2 Tamara Gross
check2 Patricia Bland
check2 Connie Giacoppo
Nancy W. Meyer
Brenda Martin-Lee
Debra Maida
Brian Kilgore
Melissa Foremny
Michele Fuller
Sabrina Austin
Cathy Miyoshi-Miller
Ron Koernig
Michael Dunlea

 

Return to Top


 

Burlington County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Two to be Elected
One-Year Term
 

check2 Patricia Bland
check2 Brenda Martin-Lee
Sabrina Austin
Connie Giacoppo

 

Return to Top


 

Camden County

NJEA Executive Committee
One to be Elected
One-Year Term
 

check2 Laurie Gibson-Parker
Larry Zahn

 

Return to Top


 

Camden County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Seven to be Elected
One-Year Term
 

check2 Danielle Clark
check2 Laurie Gibson-Parker
check2 Larry Zahn
check2 Eric L. Stinson
check2 Nancy Turner
check2 Eleanor Clark
check2 Larry Blake
Carmen Cooper
Danita Corsey
Eva Diane Lyle-Smith
Lygia Haye
Cherone Small

 

Return to Top


 

Camden County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Two to be Elected
One-Year Term
 

check2 Laurie Gibson-Parker
check2 Larry Blake
Danielle Clark
Eleanor Clark
Carmen Cooper
Danita Corsey
Lygia Haye
Eva Diane Lyle-Smith
Cherone Small

 

Return to Top


 

Cumberland County

NJEA Delegate Assembly
** One Elected for One-Year Term, 2018-2019
* One Elected for Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Eileen Roche *
check2 Valerie Carbonara **
Michael Morton
Charlene Cheli
Adrian Garrett
Lawrence Hickman

 

Return to Top


 

Cumberland County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Three to be Elected
One-Year Term
 

check2 Michael Morton
check2 Shirley Santos
check2 Adrian Garrett
Charlene Cheli
Mildred Johnson
Jonathan Propert
Ashanti Rankin
Temika Langston-Myers

 

Return to Top


 

Cumberland County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
One to be Elected
One-Year Term
 

check2 Jonathan Propert
Ashanti Rankin
Mildred Johnson
Temika Langston-Myers
Adrian Garrett

 

Return to Top


 

Cumberland County Council of Educational Associations

C.C.C.E.A. Vice-President
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Nicole Carminati
Ashanti Rankin

 

Return to Top


 

Essex County

NJEA Delegate Assembly
Three to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Christopher Cannella
check2 Sharon Ortiz
check2 Petal Robertson
Esther Innis
Linda Siddiq
Elaine Elliott
Sharon Stringer
Avis Price

 

Return to Top


 

Essex County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Eight to be Elected
One-Year Term
 

check2 Kimberly Scott
check2 Brian Rock
check2 Christopher Cannella
check2 Philip McCormick
check2 Sharon Ortiz
check2 Barbara Jennings
check2 Stephanie Ross
check2 Lauren Greenfield
Jill M Rogers
Linda Kelly-Gamble
Annette Scott-Naylor
Carla Hinds
Sabina Ellis
Jacqueline White
Jaime Fonseca
Jennette Williams
Avis Price
Tiffani Johnson Barnes
Yanique Leveque
Virginia Weaver
Jean Jackson
Marpessa R. Bell

 

Return to Top


 

Essex County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Four to be Elected
One-Year Term
 

check2 Kimberly Scott
check2 Lauren Greenfield
check2 Linda Kelly-Gamble
check2 Avis Price
Annette Scott-Naylor
Sabina Ellis
Tiffani Johnson Barnes
Jacqueline White
Jennette Williams
Yanique Leveque
Jean Jackson
Marpessa R. Bell

 

Return to Top


 

Gloucester County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Six to be Elected
One-Year Term
 

check2 Susan Clark
check2 Christine Onorato
check2 Tina Dare
check2 Robert Sheridan
check2 Annmarie Dunphy
check2 Joan Beebe
Stephen J Balaity
Roberta Rissling
Joyce Farr
Gina Friedman

 

Return to Top


 

Gloucester County

 

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Two to be Elected
One-Year Term
 

check2 Shirley Swanson
check2 Joyce Farr
Adjua Lafleur

 

Return to Top


 

Hudson County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Seven to be Elected
One-Year Term
 

check2 Kristen Hart
check2 Tina Thorp
check2 Joseph Kelly
check2 Mark Klein
check2 Iris Campbell
check2 Sharon Brookins
check2 Sheryl Allen
Andrew Bove
Anna Picca
Katharine Chao
Amanda M. Mitchell
Edwinta Rhue
Llima Bove
Patricia Lewis
Marquisha Reynolds

 

Return to Top


 

Hudson County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Three to be Elected
One-Year Term
 

check2 Edwinta Rhue
check2 Nadine Collins
check2 Iris Townes
Katharine Chao
Llima Bove
Marquisha Reynolds

 

Return to Top


 

Hunterdon County

NJEA Delegate Assembly
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Carol Rocha
Michael Grossman

 

Return to Top


 

Hunterdon County

NJEA Delegate Assembly Alternate
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Fiona DeScala
Heather L. Sorge

 

Return to Top


 

Hunterdon County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Three to be Elected
One-Year Term
 

check2 Susan Vala
check2 Robin Kiefer
check2 Ray Braun
Joann Gitto

 

Return to Top


 

Hunterdon County Education Association

H.C.E.A. President
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

 

check2 Susan Vala
Michael Grossman

 

Return to Top


 

Hunterdon County Education Association

H.C.E.A. Vice President
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Edward Dubroski
Marie Corfield
Pete Moran

 

Return to Top


 

Mercer County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Five to be Elected
One-Year Term
 

check2 Christine Clark
check2 Christopher Carpenter
check2 Jerry Simonelli
check2 Ellen Ogintz
check2 Kathryn Kathy Graf
Ronald Sanasac
Olive Giles
Naomi Johnson-Lafleur
Heidi M. Olson
Talithea Duncan
Dawn Howlen
Shirley Hicks
Angela Castaneda
Renee Szporn
Antoinette Hopkins
Iris Tonti
Christopher Werner
Angel Fuentes-Pesquera

 

Return to Top


 

Mercer County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Two to be Elected
One-Year Term
 

check2 Esmeralda Garcia
check2 Christine Clark
Angela Castaneda
Naomi Johnson-Lafleur
Olive Giles
Kathryn Kathy Graf
Angel Fuentes-Pesquera
Shirley Hicks
Talithea Duncan
Dawn Howlen
Asra Mazhar-Uddin
Renee Wilson

 

Return to Top


 

Middlesex County

NJEA Executive Committee
One to be Elected
Three-Year Term, 2018-2021
 

check2 Lois Yukna
Michele Shields Buono

 

Return to Top


 

Middlesex County

NJEA Delegate Assembly
Four to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Marleen Lewandowski
check2 Andrew C. Hibell
check2 Jeremias Salinas
check2 Jennifer Resil-Johnson
Kim Scott
Noelle Ebler
Karen Asson

 

Return to Top


 

Middlesex County

NJEA Delegate Assembly Alternate
Four to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Kevin Aaron Bloom
check2 Andrew Lewis
check2 Timothy Simonitis
check2 Francine Wilden
Bethanne Augsbach

 

Return to Top


 

Middlesex County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Eleven to be Elected
One-Year Term
 

check2 Lois Yukna
check2 Marleen Lewandowski
check2 Michele Shields Buono
check2 Brian Geoffroy
check2 Cheryll Willis
check2 Sarah Coppola
check2 Daniel Fields
check2 Karen Asson
check2 Francine Wilden
check2 Maureen Strzykalski
check2 Natalie Gerald
Andrew Tufts
Hannah Pawlak
John McLean
John Ploskon
Arlene Baum
Nicole Boily-Keuscher
Kawanna Jenkins
Shan B Byrd

 

Return to Top


 

Middlesex County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Four to be Elected
One-Year Term
 

check2 Cheryll Willis
check2 Natalie Gerald
check2 Allison Kinsey
check2 Shan B Byrd
Kawanna Jenkins

 

Return to Top


 

Middlesex County Education Association

M.C.E.A. Second Vice President
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Cheryll Willis
Francine Wilden

 

Return to Top


 

Middlesex County Education Association

M.C.E.A. Treasurer
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 David Vogel
James Burke

 

Return to Top


 

Monmouth County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Nine to be Elected
One-Year Term
 

check2 Denise J. King
check2 Vicki McKeon
check2 Mary S. Scott
check2 Gail Maher
check2 Robert DeMore
check2 Leah Hardaway
check2 Diane Vistein
check2 Kathleen Sayers
check2 Cheryle Haynes
Jo-Anne Montanti
Heidi Brache
Lanelle Emenike
Lori Feibus

 

Return to Top


 

Monmouth County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Two to be Elected
One-Year Term
 

check2 Mary S. Scott
check2 Leah Hardaway
Jo-Anne Montanti
Cheryle Haynes
Lanelle Emenike

 

Return to Top


 

Morris County

NJEA Executive Committee
One to be Elected
Three-Year Term, 2018-2021
 

check2 Kerri Lee Farrell
Laurie Schorno

 

Return to Top


 

Morris County

NJEA Delegate Assembly
Three to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Anne Simon
check2 Gene Behme
check2 Mark Eckert
Amal Hussein

 

Return to Top


 

Ocean County

NJEA Delegate Assembly
Two to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Susan Morgan
check2 Carol Mould
Joshua Eckersley

 

Return to Top


 

Ocean County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Seven to be Elected
One-Year Term
 

check2 Susan Morgan
check2 Beverly Figlioli
check2 Kathleen Eagan
check2 Dan Staples
check2 Lisa Simone
check2 Jodi Dotts
check2 Annette M. Ruch
Joshua Eckersley
Brian Jones
Gina Pizzuto
Lorraine Griffin
Ronald Donnerstag
Paulette Fox
Susan Wiemken
Elisa Waller

 

Return to Top


 

Ocean County Council of Education Associations

O.C.C.E.A. President
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Susan Morgan
Dan Staples

 

Return to Top


 

Ocean County Council of Education Associations

O.C.C.E.A. First Vice President
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

 

check2 Carol Mould
Lisa Simone

 

Return to Top


 

Ocean County Council of Education Associations

O.C.C.E.A. Second Vice President
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

 

check2 Beverly Figlioli
Alicia Intromasso

 

Return to Top


 

Ocean County Council of Education Associations

O.C.C.E.A. Treasurer
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

Edward Hudak
check2 Jodi Dotts

 

Return to Top


 

Passaic County

NJEA Delegate Assembly
Four to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Dennis Carroll
check2 Lori Lalama
check2 John McEntee, Jr.
check2 Tara Temprano
Hansley Cazeau

 

Return to Top


 

Passaic County

NJEA Delegate Assembly Alternate
Three to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Lauren Spiller
check2 Pamela Fadden
check2 Maryann Tomaszewski
Lizandaa Alburg

 

Return to Top


 

Passaic County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Seven to be Elected
One-Year Term
 

check2 Susan Butterfield
check2 Robin C. Holcombe
check2 Carolyn McKinney-Croix
check2 Nikki Baker
check2 Steve Boudalis
check2 Tara Temprano
check2 Lori Lalama
Lakresha Hodge
Javier Fresse
Gregory Panas
Eda Ferrante
Todd Pipkin
Marvin Fields
Hansley Cazeau
Kathy Hendley
Charles E. Wilson III
Gregory Davis
Kathy Rogers
Melody Fitzgerald
Lizandaa Alburg
Yolanda Blue-Gaskin
Lynette Perry
Mindy Prosperi
Maria Ross
Walter Munk
Jermaine Mann
Luana Bruce
Enrique Manlapid
Marcella Simadiris
Frank Mezle
Wanda Boines
Responda Sims
Luauna Hatcher

 

Return to Top


 

Passaic County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Three to be Elected
One-Year Term
 

check2 Javier Fresse
check2 Robin C. Holcombe
check2 Carolyn McKinney-Croix
Nikki Baker
Lizandaa Alburg
Todd Pipkin
Jermaine Mann
Kathy Rogers
Melody Fitzgerald
Gregory Davis
Charles E. Wilson III
Walter Munk
Marvin Fields
Yolanda Blue-Gaskin
Enrique Manlapid
Luana Bruce
Marcella Simadiris
Responda Sims
Wanda Boines
Luauna Hatcher

 

Return to Top


 

Passaic County Education Associations

P.C.E.A. Executive Board, Member-at-Large, Educational Support
One to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Nikki Baker
Trent Johnson
Patricia Hollenstein

 

Return to Top


 

Passaic County Education Associations

P.C.E.A. Executive Board, Member-at-Large, Active Professional
Three to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Lauren Spiller
check2 James Costello
check2 Beverly Carey
Carolyn McKinney-Croix
Pamela Fadden

 

Return to Top


 

Somerset County

NJEA Delegate Assembly
Two to be Elected
Two-Year Term, 2018-2020
 

check2 Mary MacRae
check2 Gayle Nelson
Rhonda Sherbin
Kristina Fallon Tomaino
Theresa Fuller

 

Return to Top


 

Somerset County

NJEA Delegate Assembly Alternate
One to be Elected
One-Year Term, 2018-2019
 

check2 Karen Pellicone
Stefanie Myers

 

Return to Top


 

Somerset County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Six to be Elected
One-Year Term
 

check2 Mary MacRae
check2 Dan Epstein
check2 David Yastremski
check2 Kim Edwards
check2 Marisol Espinoza
check2 Virginia Hawkins
Rhonda Sherbin
Robert Fenster
Andrew Coslit
Fontella Best
Patrick Frain

 

Return to Top


 

Sussex County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Three to be Elected
One-Year Term
 

check2 Susan Davis
check2 Susan Sawey
check2 Gillian Raye
Michael Bussow
Debra Simmons
Ann (Vicky) Smith
Isabella Pagan

 

Return to Top


 

Union County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Nine to be Elected
One-Year Term
 

check2 Lisa D. Palin
check2 James Frazier
check2 Patricia Frazier
check2 Diane Lee
check2 John Zurka
check2 Michael L. Boyd
check2 Ann-Margaret Shannon
check2 Eric Jones
check2 Cathy Francis
Joanne Barrett
Brenda Pryor
Susan Krivenko
Charisse Parker
Keith W. Coston Jr.
Terron Singletary
Eleanor Hemphill
Alissa Valiante
Vernon Spencer
Eloy Delgado
Dewanna Johnson
Kimley Davis
Fatema Sumrein
Antonia Atkins
Tonya Scott-Cole
Chrystal Parr-Allen
Annice Benamy

 

Return to Top


 

Union County

State Delegates to the 2018 NEA Representative Assembly
Representatives for Ethnic-Minority Concerns
Four to be Elected
One-Year Term
 

check2 Lisa D. Palin
check2 James Frazier
check2 Eric Jones
check2 Patricia Frazier
Michael L. Boyd
Charisse Parker
Eleanor Hemphill
Eloy Delgado
Lissette Ferreras
Terron Singletary
Keith W. Coston Jr.
Fatema Sumrein
Brenda Pryor
Vernon Spencer
Chrystal Parr-Allen
Dewanna Johnson
Tonya Scott-Cole
Kimley Davis

 

Return to Top

Related Articles

Send this to a friend