Delegate Assembly

The NJEA Delegate Assembly (DA) formulates Association policies.The DA includes 127 representatives proportionately elected from the counties for two-year terms. Each county is represented by its affiliated county association president plus one delegate for each 1 percent of the state total of active members of the Association. In addition, one delegate each represents retired, student, and administrative members who do not otherwise have the representation through normal channels.

CHAIR(S)

CONTACT(S)

EDWARD J. RICHARDSON
COLLEEN P. ANDERSON

MEMBER(S)

ATLANTIC COUNTY
BARBARA B. RHEAULT – Mullica Township Middle School – MULLICA TWP.
BRENDA BRATHWAITE – PENNSYLVANIA AVE SCHOOL – ATLANTIC CITY
DEBRA STEINEDER – CLEARY ELEMENTARY SCHOOL – BUENA REG.
GARY P. MELTON – PENNSYLVANIA AVE SCHOOL – ATLANTIC CITY
STEPHANIE TARR – Cedar Creek High School – GREATER EGG HARBOR REG.

BERGEN COUNTY
ANDREW POLICASTRO – TENAFLY HIGH SCHOOL – TENAFLY
DEBRA J. KWAPNIEWSKI – Washington School – LODI
FERDINAND A. FRANGIOSA – Bergenfield High School – BERGENFIELD
GERARD L. CARROLL – Bergen County Technical High School – Teterboro – BERGEN COUNTY VOC.
HOWARD D. LIPOFF – School No. 4 – FORT LEE
JENNIFER B. CLEMEN – Dr. John Grieco Elementary School – ENGLEWOOD
MARIANN KRONYAK – CARLSTADT PUBLIC SCHOOL – CARLSTADT
PATRICIA WULSTER – FRANKLIN AVENUE MIDDLE SCHOOL – FRANKLIN LAKES
RANDI L. ALLSHOUSE – Teaneck High School – TEANECK
ROBERT M. LAMORTE – Dwight D. Eisenhower Middle School – WYCKOFF TWP.
SUSAN A. MCBRIDE – GLEN ROCK MIDDLE SCHOOL – GLEN ROCK
SUSAN J. DZIOB – West Brook Middle School – PARAMUS

BURLINGTON COUNTY
BRENDA D. MARTIN-LEESeneca High SchoolLENAPE REG.
DONNA R. O’MALLEYTabernacle Elementary SchoolTABERNACLE TWP.
DORIANN E. DODULIK-SWERNNJ RETIRED EDUCATIONS ASSOCNJ RETIRED EDUCATORS ASSOC
MARY K. STEINHAUERRIVERSIDE MIDDLE SCHOOLRIVERSIDE TWP.
NANCY W. MEYERPemberton Township High SchoolPEMBERTON TWP.
PATRICIA S. BLANDClarence B. Lamb Elementary SchoolNORTH HANOVER TWP.
TAMARA Y. GROSSCINNAMINSON HIGH SCHOOLCINNAMINSON TWP.

CAMDEN COUNTY
ABBY A. ZAHN – Winslow Township Elementary School Six – WINSLOW TWP.
BEVERLY J. ENGELBERT – ADMINISTRATIVE HDQTS – BERLIN TWP.
KATHLEEN HOWLEY – Camden County Technical School-GTC – CAMDEN COUNTY VOC.
MARGUERITE M. VALLIEU – GLEN LANDING MIDDLE SCHOOL – GLOUCESTER TWP.
NANCY TURNER – CAM CO EDUCNTL SRV CMM – CAMDEN COUNTY ED. SERV. COMM.
PAUL C. REAGLE – Sterling High School – STERLING
ROSEMARIE CASEY – Henry C. Beck Middle School – CHERRY HILL TWP.

CAPE MAY COUNTY
KATHLEEN PARKER – Lower Cape May Regional High School – LOWER CAPE MAY REG.
TAMMI JEAN MCGARRIGLE – Lower Cape May Regional High School – LOWER CAPE MAY REG.

CUMBERLAND COUNTY
CHARLENE G. CHELI – Johnstone Elementary School – VINELAND
DEANNA J. NICOSIA-JONES – Elizabeth F. Moore School – UPPER DEERFIELD TWP.
GERALDINE A. LANE – Fairfield Township School – FAIRFIELD TWP.

ESSEX COUNTY
ANTHONY M. ROSAMILIA – Livingston High School – LIVINGSTON TWP.
CHRISTOPHER F. CANNELLA – CEDAR GROVE HIGH SCHOOL – CEDAR GROVE TWP.
ESTHER S. INNIS – BLOOMFIELD MIDDLE SCHOOL – BLOOMFIELD TWP.
LINDA J. SIDDIQ – ORANGE HIGH SCHOOL – ORANGE
PETER C. BLODNIK – Belleville High School – BELLEVILLE
PHILIP S. MCCORMICK – Columbia High School – SOUTH ORANGE-MAPLEWOOD
PRISCILLA P. BURKE – Cicely L. Tyson Community Middle/High School – EAST ORANGE

GLOUCESTER COUNTY
DEBORAH S. WILSON – Clearview Regional Middle School – CLEARVIEW REG.
JOAN M. BEEBE – Glassboro High School – GLASSBORO
JUDITH L. PUTNAM – WALTER HILL SCHOOL – SWEDESBORO-WOOLWICH
RYAN GRIFFIN – Caroline L. Reutter School – FRANKLIN TWP.
SUSAN E. CLARK – Centre City Elementary School – MANTUA TWP.

HIGHER ED
LAURIE W. HODGE – BERGEN COMM COLLEGE – BERGEN COMMUNITY COLLEGE
MICHAEL E. FRANK – ESSEX CO COLLEGE – ESSEX COUNTY COLLEGE

HUDSON COUNTY
ANDREA A. PASTORE – Cornelia F. Bradford School – JERSEY CITY
ANDREW C. BOVE – Public School Number Three – WEST NEW YORK
BETH C. TOMLINSON – Joseph F Brandt School – HOBOKEN
DONNA R. MIDDLEBROOKS – ADMINISTRATIVE HDQTS – JERSEY CITY
GERALD M. LYONS – County Prep High School – HUDSON COUNTY VOC.
KEVIN REED – James J Ferris High School – JERSEY CITY
SHAREEN SHIBLI – North Bergen High School – NORTH BERGEN

HUNTERDON COUNTY
JACK R. KIMPLE – Holland Brook School – READINGTON TWP.
MARIE CORFIELD – Robert Hunter Elementary School – FLEMINGTON-RARITAN REG.
SUSAN R. VALA – Reading-Fleming Intermediate School – FLEMINGTON-RARITAN REG.

MERCER COUNTY
CHRISTINE SAMPSON-CLARK – Hedgepeth-Williams Elementary School – TRENTON
ELLEN S. OGINTZ – ETHEL McKNIGHT ELEMENTARY SCHOOL – EAST WINDSOR REG.
JANICE A. WILLIAMS – Trenton Central High School – Main Campus – TRENTON
LISA CARDINALE – Hopewell Valley Central High School – HOPEWELL VALLEY REG.
MICHELE K. D’ANGELO – Lawrence High School – LAWRENCE TWP.

MIDDLESEX COUNTY
ANDREW C. HIBELL – EDISON EARLY LEARNING CENTER – EDISON TWP.
CHERYLL WILLIS – East Brunswick High School – EAST BRUNSWICK TWP.
DIANE P. YEAGER – Crossroads South Middle School – SOUTH BRUNSWICK TWP.
FRANCINE WILDEN – Brookside Elementary School – MONROE TWP.
FRANK J. PAPROTA – Middlesex County Vocational School Perth Amboy – MIDDLESEX COUNTY VOC.
KAREN C. ASSON – Woodrow Wilson Elementary School – NEW BRUNSWICK
MARLEEN LEWANDOWSKI – Woodrow Wilson Elementary School – SAYREVILLE
MAUREEN A. STRZYKALSKI – South Amboy Middle/High School – SOUTH AMBOY
TIMOTHY F. SIMONITIS – Quibbletown Middle School – PISCATAWAY TWP.

MONMOUTH COUNTY
DENISE J W. KING – William R. Satz School – HOLMDEL TWP.
DIANE VISTEIN – Howell Township Middle School North – HOWELL TWP.
ERIN E. WHEELER – COMMUNICATION HIGH SCHOOL – MONMOUTH COUNTY VOC.
JAMES A. WELDON – NEPTUNE MIDDLE SCHOOL – NEPTUNE TWP.
KATHLEEN A. DEWITT – Cedar Drive Middle School – COLTS NECK TWP.
LYNDA K. FOX – Howell High School – FREEHOLD REG.
PAUL J. ESCHELBACH – Gregory Elementary School – LONG BRANCH
TRACIE M. YOSTPILLE – Dwight D. Eisenhower School – FREEHOLD TWP.

MORRIS COUNTY
AMAL M. HUSSEIN – Wildwood Elementary School – MOUNTAIN LAKES
ANNE M. SIMON – Cedar Hill School – MONTVILLE TWP.
JAMES F. DUNCKLEY – NJ RETIRED EDUCATIONS ASSOC – NJ RETIRED EDUCATORS ASSOC
KERRI LEE FARRELL – HILLCREST SCHOOL – MORRIS SCHOOL DIST.
LAURIE A. SCHORNO – Morris Plains Borough School – MORRIS PLAINS
MARK ECKERT – Tinc Rd. Elementary School – MOUNT OLIVE TWP.
ROSEMARY MCHUGH – NJ RETIRED EDUCATIONS ASSOC – NJ RETIRED EDUCATORS ASSOC

NEA DIRECTOR
ANN MARGARET SHANNON – UNION SENIOR HIGH – UNION TWP.

NJSEA/PRE-SERVICE
ELLEN R. BACON РSETON HALL UNIVERSITYSETON HALL UNIVERSITY
NON CLASSROOM TEACHER
DONNA MIRABELLI – Memorial High School – WEST NEW YORK

OCEAN COUNTY
ANNETTE M. RUCH – Toms River Intermediate School South – TOMS RIVER REG.
CAROL A. MOULD – Jackson Liberty High School – JACKSON TWP.
KATHLEEN M. EAGAN – TOMS RIVER EDUC ASSN – TOMS RIVER REG.
MICHAEL RYAN – Mill Pond Elementary School – LACEY TWP.
SUSAN R. MORGAN – Manchester Township Middle School – MANCHESTER TWP.
VIRGINIA L. HODEN – FROG POND ELEMENTARY SCHOOL – LITTLE EGG HARBOR TWP.

PASSAIC COUNTY
CARRIE ODGERS LAX – Martin J. Ryerson School – RINGWOOD
DENNIS P. CARROLL – WAYNE VALLEY HIGH SCHOOL – WAYNE TWP.
JOHN E. MCENTEE – P.E.A. – PATERSON
PATRICIA A. KEBRDLE – Lakeland Regional High School – LAKELAND REG.
STEVE BOUDALIS – Passaic High School # 12 – PASSAIC CITY
SUSAN S. BUTTERFIELD – Passaic High School # 12 – PASSAIC CITY
TARA M. TEMPRANO ROSSI – Washington Elementary School – HAWTHORNE

RETIRED
JOANNE M. PALLADINO – NJ RETIRED EDUCATORS ASSOC
ROSEMARIE J. JANKOWSKI – NJ RETIRED EDUCATORS ASSOC
T CHARLES TAYLOR – NJ RETIRED EDUCATORS ASSOC

SALEM COUNTY
COLLEEN C. GILMARTIN – Penns Grove High School – PENNS GROVE-CARNEYS POINT REG.
MICHAEL J. WICHART – Woodstown High School – WOODSTOWN-PILESGROVE REG.

SOMERSET COUNTY
ANDREW T. COSLIT – SOMERSET COUNTY VOCATIONAL TECHNICAL HIGH SCHOOL – SOMERSET COUNTY VOC.
FRANCES L. BLABOLIL – Central School- WARREN TWP.
LAURA S. BOCHNER – NJ RETIRED EDUCATIONS ASSOC – NJ RETIRED EDUCATORS ASSOC
RHONDA A. SHERBIN – Whiton Elementary School – BRANCHBURG TWP.
STEVE BEATTY – BRIDGEWATER-RARITAN REGIONAL HIGH SCHOOL – BRIDGEWATER-RARITAN REG.

SUSSEX COUNTY
DEBRA SIMMONS – Green Hills School – GREEN TWP.
GILLIAN E. RAYE – Kittatinny Regional School District – KITTATINNY REG.
SUSAN J. SAWEY – SPARTA MIDDLE SCHOOL – SPARTA TWP.

UNION COUNTY
ANGELA R. LAWLER – Hillside High School – HILLSIDE TWP.
CHRYSTAL V. PARR – ALLEN-DR. CHARLES C. POLK SCHOOL – ROSELLE
DIANE LEE – Plainfield High School – PLAINFIELD
JOHN R. ZURKA – CENTRAL FIVE-JEFFERSON E.S. – UNION TWP.
KELEE A. MITCHELL – HALL-Charles J. Hudson School No. 25 – ELIZABETH
LINDA A. CORTINAS – Cranford High School – CRANFORD TWP.
LINDA M. WEINBERG – JEFFERSON ARTS ACADEMY – ELIZABETH
LISA D. PALIN – ABRAHAM CLARK HIGH SCHOOL – ROSELLE

WARREN COUNTY
MICHAEL J. KRUCZEK – PHILLIPSBURG HIGH SCHOOL – PHILLIPSBURG
VALERIE C. REYNOLDS – Blairstown Elementary School District – BLAIRSTOWN TWP.